Jäta menüü vahele
Rubriik

Kommentaar

Filtrid:

NATO idatiiva õnn ja õnnetus: uus peasekretär ei ole vastav uuele kaitsestrateegiale?

Uued NATO kaitseplaanid on tugevdanud idarinde Venemaa-suunalist heidutust, ent peasekretär Jens Stoltenbergi ametijärglase valimine näitab, et Ida-Euroopa ei suuda end siiski kokku võtta ja „oma“ kandidaadi taha koonduda. Näib, et hirm Venemaa reaktsiooni ees jääbki idatiiva potentsiaali piirama.

Nädal välis- ja julgeolekupoliitikas: Iisrael-Iraan-USA, Ukraina luure, Venemaa sõjaressursid, NATO kaitsekulud

Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse (RKK) 2024. aasta 16. nädala uudiskiri. RKK teadurid kommenteerivad olulisi sündmusi ja suundumusi välispoliitikas ja julgeolekuvaldkonnas.

15. aprill 2024

Nädal välis- ja julgeolekupoliitikas: Ukraina, Iisrael, seminar Hiina mõjutustegevusest Balti riikides ja Lennart Meri konverents

Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse (RKK) 2024. aasta 15. nädala uudiskiri. RKK teadurid kommenteerivad olulisi sündmusi ja suundumusi välispoliitikas ja julgeolekuvaldkonnas.

8. aprill 2024

Nädal välis- ja julgeolekupoliitikas: surve Ukrainas, mobilisatsioon, Rosgvardija

Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse (RKK) 2024. aasta 14. nädala uudiskiri. RKK teadurid kommenteerivad olulisi sündmusi ja suundumusi välispoliitikas ja julgeolekuvaldkonnas.

1. aprill 2024

Jüri Saar: Kuus teesi Venemaa kohta ja Lääne võidule viiv strateegia

Lääneriikidel on võimalik Venemaa marssimine pidama saada, kui lõpetada ülereageerimine Putini ähvardustele ja bluffimisele. Selleks on tarvilik, et Lääs kasutaks oma majanduslikku ja sõjalist võimekust ning samm-sammult suurendaks Ukrainale antavat hävitusjõulist abi. Eesmärgiks peab olema agressori kaotus, et Venemaast võiks viimaks ometi saada üks normaalne rahuarmastav riik.

29. märts 2024

Nädal välis- ja julgeolekupoliitikas: Ukraina raketirünnakute all, USA valimiskeerises, Moskva terror

Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse (RKK) 2024. aasta 13. nädala uudiskiri. RKK teadurid kommenteerivad olulisi sündmusi ja suundumusi välispoliitikas ja julgeolekuvaldkonnas. Ukraina …

25. märts 2024

Marek Kohv: Miks ei peaks Lääs kartma Venemaa tuumaähvardusi

Ikka ja jälle kohtab Lääne inforuumis eskalatsioonihirmule viitavaid põhjendusi, miks ei peaks Ukrainale teatavaid võimekusi andma või et peaks koguni üldse lõpetama abi andmise, sest see lõpetaks ka sõja.

22. märts 2024

Nädal välis- ja julgeolekupoliitikas: ELi laienemine ja parlamendivalimised, Ukraina, uued liitlased NATOs

Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse (RKK) 12. nädala uudiskiri. RKK teadurid kommenteerivad olulisi sündmusi ja suundumusi välispoliitikas ja julgeolekuvaldkonnas. Tee tööd ja …

18. märts 2024

Nädal välis- ja julgeolekupoliitikas: USA presidendivalimised, konkurentsivabad valimised Venemaal, ELi kaitsetööstus, Ukraina

Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse (RKK) 11. nädala uudiskiri. RKK teadurid kommenteerivad olulisi sündmusi ja suundumusi välispoliitikas ja julgeolekuvaldkonnas. USA presidendivalimised: riigisisesed …

11. märts 2024

Nädal välis- ja julgeolekupoliitikas: Macroni ähvardused ja lubadused, Ukraina rinne, Gaza tabamatu rahu

Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse (RKK) 10. nädala uudiskiri. RKK teadurid kommenteerivad olulisi sündmusi ja suundumusi välispoliitikas ja julgeolekuvaldkonnas. Macroni üleskutse segas …

4. märts 2024

Tomas Jermalavičius: Prantsuse strateegiamõte ajab Euroopat ärkvele, aga toob siis pettumuse

Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni mõtisklused sellest, et Ukrainasse võiks väed sisse viia, on heidutusteooria seisukohalt arukad. Need külvavad Venemaa liidreis ebakindlust. Võiks oodata, et selle riigi ülemjuhatus hoiab nüüd mõningaid väeosi varus puhuks, kui läänega sattutakse vahetusse sõjalisse vastasseisu. See tooks leevendust Ukraina kaitsjaile rindejoonel, suurendades nende eduvõimalusi strateegilises kaitses.

4. märts 2024

Ukraina ühinemise mõju Euroopa Liidu majandusele

Ukraina integreerumisele Euroopa Liidu ühtse turuga pani aluse 2014. aastal allkirjastatud Euroopa Liidu ja Ukraina assotsiatsioonileping. Lepingu põhikomponent, põhjalik ja laiaulatuslik vabakaubanduspiirkond (DCFTA), on ajutiselt kehtinud 2016. aastast, sillutades teed Ukraina järkjärguliseks integreerumiseks ELi ühtse turuga.

28. veebruar 2024

Nädal välis- ja julgeolekupoliitikas: Rootsi ja NATO, sõjaoht, Vene külmutatud varad

Tere tulemast NATOsse, Rootsi! Tony Lawrence, Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse (RKK) “Kaitsepoliitika ja strateegia programmi” juht ja teadur: Ungari parlament ratifitseeris …

26. veebruar 2024

Steven Blockmans: Ukraina taastamise eest tasugu Venemaa (ja selle abilised)

Venemaa varade külmutamine, tulude konfiskeerimine ja Venemaal tegevust jätkavate ettevõtete maksustamine – läänel on võimalusi, kuidas panna Venemaad ja selle abilisi Ukraina ülesehitustöö eest maksma. EL-i ja G7 liikmesriikidel on aeg oma kõhklused kõrvale heita, et Ukraina oleks suuteline jätkama võitlust Venemaa vastu.

23. veebruar 2024

Nädal välis- ja julgeolekupoliitikas: kolmas täiemahulise sõja aasta Ukrainas, tuumaoht kosmoses, Venemaa pärast Navalnõid

Ukraina: aega pole, otsuseid on vaja Indrek Kannik, RKK direktor Nädalavahetusel Müncheni julgeolekukonverentsil toimunud debatt võttis mõnevõrra nukral noodil kokku …

19. veebruar 2024

Igor Gretski: Navalnõita Venemaa

Kui Aleksei Navalnõi naasis aastal 2021 pärast Vene eriteenistuste tema vastu toime pandud atentaadikatset Venemaale, kahtles mõnigi asjatundja, kas see oli ikka õige samm. Juba sel ajal neutraliseeris Kremli repressiivmasinavärk süstemaatiliselt, üksteise järel Putini-vastaseid aktiviste, kaitstes avalikku inforuumi ettevalmistatava sissetungi eel Ukrainasse. Olnuks naiivne oodata leebet suhtumist tuntuimasse opositsionääri. 

19. veebruar 2024

Marek Kohv: Euroopa peab ära kasutama meile Ukrainas antud lisaaja

Ukraina pakub Euroopale armuaega, et viia läbi enda sõjalisi ettevalmistusi. See aeg tuleb maksimaalselt ära kasutada, et Venemaal ei tekiks soovi NATO artikkel 5 toimimist proovile panna. Selle asemel, et lääne poliitikud otsustamatuse tõttu endale kollektiivselt jalga taha paneksid, tuleb keskenduda Ukraina võidu vormistamisele.

15. veebruar 2024

Nädal välis- ja julgeolekupoliitikas: Ukrainlased vajavad abi, USA on valimislainel, Venemaa ja Balti kaitserajatised

Ukraina: ülemjuhataja vahetus sai teoks, rindel raske Indrek Kannik, RKK direktor Lõppenud nädalal sai teoks Ukraina armee ülemjuhataja vahetus ehk …

12. veebruar 2024